Nalan Erdem Logo
Zayıflama Programı
Nalan Erdem Zayıflama Programı
Zayıflama Programı

Benimle başladığınız kilo kontrol programına hoşgeldiniz. Şunu bilmenizi isterim ki bu programın hiçbir aşamasında yalnız olmayacaksınız. Akupunktur ve benim desteğimle herşey çok kolay, eğlenceli ve eğitici olacaktır. Sizin mutluluğunuzu paylaşmak bana büyük keyif verecektir. Karşılıklı güven ilişkisi içinde olmayı ve bu programın sonuçlarını en kısa sürede birlikte kutlamayı ümit ediyorum. İkimize de kolay gelsin.

Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar :

• İki öğün arasında 4 saatten daha kısa sürede hiçbir şey yemeyiniz ve 6 saatten uzun süre aç kalmayınız.

• Akşam saat 20:00 den sonra meyve dahil hiçbir yiyecek tüketmeyiniz. Şekersiz ve asitsiz tüm sıvılar tüketilebilir.

• Tüm yemeklerinizde zeytinyağı, tereyağı(mümkünse doğal) veya fındık yağı kullanınız. Margarin, ayçiçek yağı gibi işlenmiş yani trans yağ miktarı yüksek yağları kesinlikle kullanmayınız. Yağları mümkün olduğu kadar yakmadan ve sebzeleri çok pişirmeden tüketiniz.

• Her gün bir bardak suya yarım taze limon suyu sıkılarak içilmesi ve salatalara doğal elma sirkesi veya limon suyu önerilir.

• Her gün hazırlanan salatanın veya yenilen yoğurdun içine 1 çay kaşığı keten tohumu önerilir. Bu hem mide ve bağırsak sisteminizi rahatlatacak hem de kanın sulandırılmasına yardımcı olacak.

• Haftalık menülerinize yukarıdaki nedenlere benzer nedenlerle çiğ semizotu salatası eklemenizi tavsiye ediyorum.

• Susamadan da su içmeyi öğrenmelisiniz. Günlük su tüketiminiz 2-3 litre olmalıdır ancak bunu uyanık olduğunuz saatlere bölmelisiniz.

• İçerisinde koruyucu madde içeren besinler hepimiz için uygun değildir. Şekerli içecekleri, tatlandırıcıları, beyaz ekmeği, işlem görmüş tüm gıdaları hayatınızdan çıkarınız. Bu kilo vermenizden öte sağlıklı yaşamanız ve daha keyifli bir hayat sürmeniz için bir öneridir.

• Tuz oranını azaltmalısınız. Mümkünse kristal kaya tuzunu cam değirmende öğüterek kullanmalısınız.

• Meyve tüketimini sınırlamalıyız. Glisemik endeksi yüksek meyvelerden kaçınmalısınız. Tüm glisemik endeksi yüksek besinler hızla kan şekerinizi yükseltecek sizi daha çabuk acıktıracak ve tek başlarına selülit nedeni olacaklardır. Selülit yanlızca kozmetik bir sorun değil size anlatığım gibi insülin ve leptin direncine neden olacak ve her türlü diyeti yapmanızı zorlaştıracaktır. Dolayısıyla kilo vermenizi olumsuz etkileyecektir. Selülit gibi göbek çevresi yağlanması da bu direncin önemli bir kanıtıdır. Unutmayınız ki bu bir kısır döngüdür. İnsülin ve leptin direnci geliştikçe diyet yapmakta zorlanacak bunun sonunda daha çok kilo alacak kilo aldıkça bu direnç daha çok artacaktır. Amacımız her zaman varsa bu direnci kırmak veya oluşmamasını sağlamaktır. Bana yardımcı olacağınıza eminim. Elinizdeki glisemik endeks tablosunun bu işin sırrı olduğunu bilin ve kaloriden bağımsız bir tablo olduğunun farkına varın.

• Sizi zorlayacak ağır fiziksel egzersiz değil ama haftada en az 3 gün sık adımlarla yürüyüş veya özellikle bacak kaslarınızı çalıştırmak(bisiklet kullanmak gibi)insülin direncini kırmada ve beta endorfin ve serotonin salınımıyla kendinizi iyi hissetmenizi sağlamada size tahmininizden daha çok yardımcı olacaktır.

• Kalp damar sağlığınız için her gün 2-3 gram omega 3 tüketmelisiniz. Omega 3 vücudumuz için sayısız yararı olan prostaglandin ve lökotrienlerin ön maddesidir. Merak edenler için açıklamak üzere ben her zaman buradayım. Omega 3’ü soğuk deniz balıklarında (somon,Norveç uskumrusu,palamut) doğal beslenmiş hayvanların kırmızı ve beyaz etlerinde, doğal yumurtada, keten tohumunda, semizotunda, kuruyemişlerde bolca bulabilirsiniz. Haftada 2 kez balık, 2-3 kez semizotu önerilerimi lütfen aklınızdan çıkarmayınız.

• Diyetimizden tamamen yağları çıkarmak yerine doymamış yağ oranını arttırıp doymuş yağları eksiltiyoruz. Unutmayalım ki yağlar bizim yapı taşlarımızdır ve hücre zarımızın ana elemanlarıdır. A,D,E,K vitaminleri diyetimizden yağları çıkarırsak emilemezler. Bunların kaybına izin vermemiz söz konusu dahi olamaz.